Artikler: 6142  * Produkter: 677   Kurguider: 246    ·  Home  ·  Sitemap  ·  Links     
   
    FORSIDE  |  HELSE NYT  |  GENVEJ TIL LIVET  |  GENVEJ TIL SYGDOM  |  GUIDER  |  BASISBLADE  |  PRODUKTER  |  KURGUIDEN  |  OPSKRIFTER  

  Artikler & Produktviden
  Produktfakta
  
 
Send denne side til en som det kan gavne Udskriv siden

Alzheimer’s: dyr medicin hjælper næsten ikke

Britiske forskere har i det første statsligt finansierede forsøg givet en meget anvendt Alzheimer-medicin et meget dårligt skudsmål

Om Alzheimer-patienter glemmer at tage deres piller eller ej, er egentlig lige meget - ihvert fald hvis det aktive stof er Donepezil. Et nyt forsøg viser nemlig, at stoffet stort set er uden virkning. I Tyskland tager en stor del af de ca. 800.000 Alzheimer-patienter lægemidlet, der har handelsnavnet Aricept - til en pris af ca. 75.000 kr. pr. år pr. patient. Indtil nu er det kun producenten selv, Pfizer, der har testet stoffets virkning - og disse undersøgelser har altid givet gode resultater. Således reklamerer firmaet med, at patienter kan blive boende i eget hjem ca. 2 år længere, hvis de tager Aricept dagligt. Og de er bedre i stand til at udføre dagligdags gøremål, de tænker klarere, og de husker bedre.

Men en statsligt finansieret undersøgelse giver medikamentet et uventet dårligt skudsmål: I fagtidsskriftet The Lancet beskriver britiske forskere fra universitetet i Birmingham, at medikamentets nytteværdi ligger "under den laveste grænse". Forskerne undersøgte 565 patienter med let til middelsvær Alzheimer-demens i en periode på tre år. Den ene halvdel af forsøgspatienterne fik Donepezil, den anden halvdel to sukkerpiller dagligt. Ganske vist var hukommelsen en smule bedre hos de forsøgspersoner, der fik medikamentet, men de blev ligeså hurtigt plejekrævende som de, der ikke fik præparatet, og deres livskvalitet blev ikke forbedredet.

Donepezil. Graviditet: erfaring savnes. Amning: erfaring savnes. Kontraindikationer: stærk nedsat leverfunktion, da erfaring savnes. Forsigtighedsregler: forsigtighed tilrådes ved ulcussygdomme, astma, epilepsi og kardielle overled, anvendes ved urinvejsobstruktion.

2. juli 2004

Health News 2004



 

Forrige sideGå til toppen af siden
Powered by SiteManager © 2002-2012