Artikler: 6180  * Produkter: 677   Kurguider: 246    ·  Home  ·  Sitemap  ·  Links     
   
    FORSIDE  |  HELSE NYT  |  GENVEJ TIL LIVET  |  GENVEJ TIL SYGDOM  |  GUIDER  |  BASISBLADE  |  PRODUKTER  |  KURGUIDEN  |  OPSKRIFTER  

  Artikler & Produktviden
  Produktfakta
  
 
Send denne side til en som det kan gavne Udskriv siden

Læger for rundhåndede med nerve- og sovemedicin

Stadig ikke fald i salget af vanedannende medicin i 2004.

En analyse fra Sundhedsstyrelsen viste ved sidste årsskifte, at mange danske læger stadig var alt for rundhåndede med receptblokken i forhold til nerve- og sovemidler af typen benzodiazepin, som kan skabe afhængighed efter få ugers brug. Det til trods for, at der i flere år har været skærpet opmærksomhed om disse pillers vanedannende virkning.

I hele 2003 var 355.000 personer i behandling med piller af typen benzodiazepin, langt de fleste med nervepiller, der sælges under navne som bl.a. Stesolid og Valium. 23.000 er storforbrugere - det vil sige at de gennem mindst en måned fik ordineret mere end den dobbelte dosis i forhold til den anbefalede.

Ifølge Lægemiddelstyrelsen er der stor forskel på, hvor løst receptblokken sidder hos lægerne. Over halvdelen af forbruget udskrives hos omkring 20 procent af lægerne. Og selv om benzodiazepin ifølge Sundhedsstyrelsens vejledning kun bør udskrives i to-tre uger som sovemedicin og højst i fire unger som angstdæmpende - netop på grund af risikoen for afhængighed - er der stadig mange, som får recepter, der rækker længere.

Health News 2005



 

Forrige sideGå til toppen af siden
Powered by SiteManager © 2002-2012