| |
Forskellige stoffers indvirkning på astma
|
-
E-vitamin kan have en gavnlig indvirkning på astma, men man har i mindre forsøg ikke kunnet skelne dets virkning fra C-vitamin, da disse to vitaminer virker sammen. Af antioxidanterne har C-vitamin den største indflydelse på åndedrætsfunktionen. Korttidsresultater hos astmapatienter viser en beskeden indvirkning på lungefunktionen og på luftvejenes påvirkelighed.
- Et andet forsøg har vist, at mange astmapatienter har et lavt indhold af B6-vitamin i blodet.
- Desuden er et lavt selenindhold blevet sat i forbindelse med astmaproblemer. Der synes at være en nær sammenhæng mellem selen og astma.
- Koffein er formentlig den ældste form for kostterapi for astmapatienter. Kaffedrikning synes at have en gavnlig indvirkning på astma og astma-symptomer.
- Der er derimod ikke klare beviser for, at alkohol i moderate mængder virker på astma eller på luftvejenes påvirkelighed.
- Fisk, der er rige på omega-3 fedtsyrer, kan have en gavnlig indvirkning på astma.
- Magnesium er en essentiel divalent kation, som opretholder membranpotentialet og dermed også tonus i bronkiemusklerne. Mineralet har mange biologiske funktioner og spiller en rolle som essentiel co-faktor ved ATP-krævende enzymer. Det indgår i dannelse og replikation af DNA og RNA. På baggrund af flere befolkningsundersøgelser mener man, at et øget magnesiumindtag kan forbedre åndedrætsproblemer.
- På trods af adskillige undersøgelser er der stadig diskussion om sammenhængen mellem amning og forebyggelsen af astma.
Forholdet mellem C-vitamin og astma og mellem selen og astma står stærkest rent metodologisk.
Kilde: Weiss, Scott T. Astma, 1997,kap. 9:105-119.
Health News 2005
|