Pesticider giver grobund for infektion
|
Danskernes indtag af pesticider er steget med 50-70 procent fra perioden 1993-97 til perioden 1998-2003. Dermed får en storforbruger af frugt og grønt knap 60 procent af den dagligt acceptable dosis pesticider gennem de sunde varer.
Det viser den seneste femårs rapport fra Danmarks Fødevareforskning, skriver FoodCulture.
Stigningen kommer samtidig med, at, danskernes forbrug af udenlandsk frugt og grønt er eksploderet. Siden 1993 er importen næsten fordoblet, så den i dag er på syv milliarder kroner.
På den rigtige side
Desværre er der pesticiderester i 80 procent af de udenlandske frugter. Mod 45 procent i de danske. Og blandt grøntsagerne er der pesticidrester i 40 procent af de udenlandske, mod kun seks procent af de danske, viser stikprøvekontroller fra Fødevarestyrelsen.
To ud af 10 kommercielle plantebeskyttelsesmidler til grønsager har vist sig at give ideelle vækstmuligheder for salmonella, pseudomonader og Escherichia coli. -
Kilde: International Journal of Food Microbiology 200511011s. 237-250.
Health News 2005
|