| |
Planter er heller ikke, hvad de har været
|
Hvad er da den eventuelle forskel på økologisk og konventionelt dyrkede fødevarer. Det må blive det næste spørgsmål, der trænger sig på.
Det er en forskergruppe ledet af biolog Bodil Søgaard, Landbohøjskolen, i fuld gang med at klarlægge. Bodil Søgaard siger i sine foredrag rundt om i landet bl. a.:
"Vi har en utrolig stor viden om, hvilke næringsstoffer de forskellige frugter, grøntsager og kornprodukter indeholder, lige fra proteiner, fedt og kulhydrater til vitaminer og mineraler. Vi ved også, at vi kan blive syge, hvis vi får for lidt af disse såkaldt primære stoffer. Noget, vi derimod ikke ved så meget om, er alle de øvrige stoffer, planterne indeholder. De såkaldt sekundære stoffer. Vi ved dog så meget, at det er de sekundære stoffer, som har betydning for fx blomsternes farve og duft. Det er også dem, der giver smag og duft i fx krydderurter, og de er vigtige bestanddele i lægeplanterne.
CellSikker - når komplekse plantestoffer skal være virksomme, praktiske, smagsneutrale og prisgunstige!
Mandag den 20. marts 1995
Læs også:
CellSikker - antioxidanter
CellSikker - antioxidanter - mere info
Hverdagskrydderier påvirker immunforsvaret
Sekundære plantestoffer
Krydderier har immunstyrkende egenskaber
Koncentreret energi - ekstrakt af frugt og grønt - helbreder!
|