| |
Kost, alkohol og hjertesygdom
|
Internationale data for dødelighed som følge af hjertesygdom viser, at indtaget af mættet fedt har en sammenhæng med en øget dødelighed, mens moderat alkoholindtagelse har en beskyttende indvirkning. Fedt påvirker LDL-kolesterolet, som er en af risikofaktorerne ved hjertesygdom, mens alkohol øger mængden af HDL-kolesterol, som har en beskyttende virkning.
Forfatterne undersøgte den kombinerede virkning af fedt- og alkoholindtagelse på antallet af dødsfald som følge af hjertesygdom i 18 lande. Indtagelsen af mættet fedt har en positiv sammenhæng med dødsfald som følge af hjertesygdom. Flerumættet fedt og alkohol har begge en negativ indvirkning på dødsfald som følge af hjertesygdom. Når alle tre faktorer sammenstilles, synes de at kunne forklare ca. 90% af variabiliteten ved dødsfald som følge af hjertesygdom i disse 18 lande.
Ps.: Det er vigtigt, at forbrugerne er sig meget bevidste om, hvad der spises og drikkes. Fødevarestyrelsen har i årtier ikke villet begrænse fødevareindustriens anvendelse af mættet fedt og alkohol.
D. Mark Hegsted, Lynne M. Ausman. Diet, alcohol and coronary heart disease in men. Journal of Nutrition 118:1184-1189 (1988). New England Regional Primate Research Center, Harvard Medical School, Southborough, Massachusetts, 01772 (D.M. Hegsted).
Health News 2008
|