| |
Kromunderskud kan øge risikoen for hjerteanfald
|
22/7-2005 - Et lavt indhold af mineralet krom er sat i forbindelse med en øget risiko for hjerteanfald hos mænd og understøtter dermed den rolle, næringsstoffet spiller for et sundt hjerte, skriver Dominique Patton.
Indtagelse af krom har vist sig at kunne øge insulinfølsomheden og glucose-toleransen og bedre forholdet mellem HDL- og LDL-kolesterol - alt sammen faktorer, som er gavnlig for hjertet. Men de epidemiologiske beviser på sammenhængen mellem krom og kredsløbsygdomme er meget begrænsede, lyder det fra forskningsrapportens forfattere fra Johns Hopkins University.
De målte kromindholdet i tånegle fra 684 mænd, som tidligere havde haft myocardie-infarkt. Patienterne blev rekrutteret fra hospitaler i otte europæiske lande og Israel. Tånegle giver en indikation af kromstatus over et længere forløb.
Sammenlignet med kontrolgruppen, som bestod af mænd, der aldrig havde haft et hjerteanfald, havde forsøgsgruppen et lavere indhold af krom: 1,10 µg/g i gennemsnit mod 1,30 µg/g, svarende til 15% lavere.
"Koncentrationen af krom i tåneglene havde en omvendt proportional sammenhæng med risikoen for et første myocardie-infarkt hos mænd", skriver forskerne i 15. juli-udgave af American Journal of Epidemiology (bind 162, udgave 2, s. 157-64).
Health News 2008
|