D-vitamin og kalk beskytter mod knoglebrud
|
Men D-vitamin alene giver ikke nogen nævneværdig beskyttelse, lyder det fra forskerne.
Resultaterne af et nyt forsøg viser, at et dagligt tilskud af kalk og D-vitamin reducerer risikoen for knoglebrud hos kvinder og mænd i alle aldre - også selvom de tidligere har brækket knogler. Men D-vitamintilskud alene har ikke nogen signifikant virkning.
Forskere har analyseret data fra 68.517 personer (gennemsnitsalder 70 år), som deltog i syv forsøg, hvor man undersøgte virkningen af D-vitamin og D-vitamin plus kalk på knoglebrud.
Analysen viser, at D-vitamin i doser på 10-20 mikrogram pr. dag ikke forebygger knoglebrud. Men kalk og D-vitamin kan sammen reducere risikoen for hoftebrud, det samlede antal brud og måske også antallet afbrud på rygsøjlen.
I analyserapporten, der blev offentliggjort 12. januar 2010 i BMJ, efterlyses flere forsøg med D-vitamin, specielt D-vitamin i højere doser, men uden kalk.
Der er efterhånden udbredt enighed om, at en kombination af kalk og D-vitamin er mere effektiv end D vitamin alene til at forebygge brud andre steder end på rygsøjlen, skriver Opinder Sahota fra Queen's Center i Nottingham, England, i en leder til forsøgsrapporten. Men der er behov for yderligere forskning for at bestemme den mest effektive dosis, varighed af behandlingen og indgivelsesmetode, tilføjer Sahota.
NB: Natur-Drogeriets D-vitamin præparater er af Ugeskrift for Læger (22. juni 2009) blevet anbefalet som Danmarks billigste.
Reference: Britisk Medical Journal, pressemeddelelse, 12. januar 2010.
|