Screeningsfare
|
I sidste uge rapporterede Falsificeret om ny forskning, som viser, at screening for brystkræft fører til markant overdiagnosticering.
I denne uge er der tilsvarende nyt om de mandlige kirtler, for et nyt amerikansk studie når frem til, at også screening for prostatakræft er betænkelig.
US Preventive Services Task Force har set nærmere på tallene for den million amerikanske mænd, som er blevet behandlet med operation og strålebehandling mellem 1986 og 2005, efter at en screening afslørede mulig prostatacancer hos dem.
Til screeningen benytter man i USA såvel som i Danmark en test baseret på et prostataspecifikt antigen, PSA. Problemet med PSA-testen er et meget højt tal af falske positive test.
Allerede i 2009 kunne man i New England Journal of Medicin nr. 360 læse om et tværeuropæisk studie, hvor omkring 80 procent af de positive udslag af testen viste sig at være falsk alarm ved en efterfølgende biopsi.
Det nye amerikanske studie finder, at der ingen nettogevinst er ved screeningen. Man kan lige så godt afvente, at der opstår symptomer på kræftsygdommen og derefter indlede behandlingen frem for at screene tusindvis af raske mænd.
Dermed undgår man også at vække unødig bekymring hos de mange, som i første omgang får en falsk besked om, at de kan være syge. Der er heller ingen grund til at være hurtigt ude med behandling på ren mistanke.
2-300 mænd ud af hver 1000 behandlede viste sig at få bivirkninger som inkontinens eller rejsningsproblemer. Den nye devise for diagnosticeringen er: Vent og se.
Health News 2011
|